;
Eesti

Teatud vormi advendikalendreid on kasutatud juba rohkem kui 150 aastat ja nende populaarsus kasvab iga aastaga. Alates traditsioonilistest advendikalendritest kuni populaarsete brändide teemakalendriteni – midagi meelepärast leidub sellest ääretust valikust tõesti igaühele. 

Aegadest ammustest

Advandikalender sai originaalis alguse 19.sajandil Saksamaal, kust on pärit ka palju teised levinud jõulutraditsioonid. Jõuludeni jäänud päevade lugemiseks kasutati algselt mitmesuguseid meetodeid – tõmmati tavalises kalendris möödunud päevi pliiatsiga maha, süüdati iga õhtu küünal, riputati igal päeval üles uus väike religioosne pildike jne. Esimesed trükitud kalendrid valmisid samuti Saksamaal ning nende autor oli Gerhard Lang. Inspiratsiooni selleks sai ta oma lapsepõlvest – tema ema kinnitas papitükile kommid ja igal detsembrikuu päeval võis Gerhard sealt võtta ühe ja selle ära süüa. Tema enda poolt tehtud esimesed trükitud advendikalendrid kujutasid endast miniatuurseid värvilisi pilte, mida sai kinnitada papitükile – igal detsembrikuu päeval ühe. Hilisemad advendikalendrid valmistati juba väikeste luukidega, mida sai ühekaupa avada. Luugi tagant leidis laps väikese kommi, jõuluteemalise pildi või piiblisalmi. 

Saksa advendikalendrid olid müügil kuni 2. Maailmasõjani, kui igasugune tootmine sõjaaja puuduse tõttu lõpetati. Peale sõja lõppu hakati tulid advendikalendrid taas tootmisesse ja selle taastaja oli 1945. aastal Richard Sellmer. Peatselt levis see ka mujal maailmas ja näiteks Ameerika Ühendriikides on Sellmer selle eest tänu võlgu Ameerika Ühendriikide president Eisenhower´ile, kes oma valitsemisaja jooksul advendikalendreid igati populariseeris – näiteks ilmusid tolleaegsetest ajalehtedes pildid Eisenhower´ist koos lapselastega, kellel olid käes firma „The Little Town“ advendikalendrid. See firma tootevalikus on need muideks ka tänapäeval ja veebilehel saab vaadata, millised nägid välja esimesed sõjajärgsed kujundused.

Muutunud ei ole palju

Esimene advendikalender põhines 24-päevasel arvestusel, mille viimane luuk märgistas jõuluõhtut. Päeva ja iga kuupäevanumbri alla sai riputada pildikese või võtta sealt sinna eelnevalt kinnitatud kommi. Saksa advendikalendrid on 24-päevalisteks jäänud tänapäevani, kuid näiteks Ameerikas ei ole väga ebatavaline leida ka näiteks 25-päevalisi, mille viimase luugi saab avada esimesel jõulupühal. 

Advendikalendrid leiduvad kõikjal, kus jõulusid peetakse ning nende temaatika võib olla väga erinev. Kõige levinumateks on siiski jäänud traditsioonilised kalendrid väikeste luugikestega, mida avatakse ühekaupa igal detsembrikuu päeval ning mille tagant võib leida maiustusi, väikesi ehteid kuusepuu kaunistamiseks või religioosseid pilte. Populaarsed on ka arvukad erinevate pop-kultuuri tegelaste teemalised advendikalendrid, mille luukide taga peituvad väikesed mänguasjad.

Tutvu meie kalendrite tootelehega!